Bron: Consudel, december 2022 :
Toen ik mijn decembercolumn twaalf maanden geleden schreef, kon ik op geen enkele wijze bevroeden wat voor jaar we tegemoet zouden gaan. Wie had mij geloofd als ik had verteld dat vandaag de dag elke ochtend raketregens op een Europees land binnenkomen en dat energieprijzen zouden vervijfvoudigen? Mijn voorspelling enkele maanden terug van een milde recessie zijn helaas uitgekomen. Toch is de eensgezindheid binnen Europa gelukkig nog steeds sterk, wat misschien wel de grootste tegenvaller voor Poetin is. Voor de zoetwarenbranche liggen er ook nog andere ontwikkelingen op de loer.
Lees hier de column van Theo Heere
Onze branche pakt de strijd tegen obesitas serieus op en nam de afgelopen jaren allerlei maatregelen om deze problematiek te verminderen. Denk aan aangepaste portiegroottes en verbeterde productsamenstelling. Maar toch is er iets vreemds aan de hand. Uit onafhankelijk onderzoek (VCP, RIVM) blijkt dat de suikerinname van Nederlanders jaar-op-jaar daalt als het gaat om onze producten, maar dat de percentages overgewicht en obesitas geen significant dalende lijn laten zien.
Toch lijkt de politiek, althans een deel ervan, te geloven in het opleggen van extra belastingen om de suikerconsumptie te ontmoedigen. Let wel, geen enkel onderzoek in het buitenland toont aan dat zulke maatregelen werken wat betreft de gezondheid, behalve het spekken van de overheidskas. Dit gaat dan onder de noemer, ‘baat het niet, dan schaadt het niet’. Maar dat is een kromme redenering. Het schaadt wel degelijk. Zoals onnodige prijsverhogingen, een verslechterde concurrentiepositie voor Nederlandse bedrijven en in feite een schijnmaatregel die als een placebo de maatschappij zoet moet houden. En als je het de gemiddelde Nederlander vraagt, zul je al snel zien dat ook die niet gelooft in zo’n extra belasting. Sterker nog, we hebben dit thema eind november concreet voorgelegd aan 3.300 respondenten. Uit dit representatieve onderzoek (Peil.nl) kwam naar voren dat ruim zes op de tien Nederlanders boven de achttien jaar denkt dat een ‘suikertaks’ niet zorgt voor minder consumptie van suikerhoudende consumptieartikelen. Dus wie houdt wie voor de gek? Trouwens, Nederlanders zijn best bereid meer te betalen voor iets wat – aantoonbaar – zinvol is, zoals duurzamere producten. Dat blijkt uit datzelfde novemberonderzoek.
Als branche voelen en nemen we onze verantwoordelijkheid. Maar wij en vele andere organisaties zijn ervan overtuigd dat we obesitas vanuit een veel breder spectrum moet bekijken. We leven in een wereld met jonge tieners op elektrische fietsen en maaltijdbezorgdiensten. We bewegen om allerlei redenen minder en consumeren steeds vaker ‘Amerikaanse’ hoeveelheden. Daarom moet voldoende lichaamsbeweging en bewustzijn over een gebalanceerd eetpatroon al op jonge schoolleeftijd beginnen. Voedingsonderwijs en verplicht bewegen moeten hoog op de onderwijsagenda staan. De mediaverhalen over de bedenkelijke stand van het onderwijs, waarbij vooral eindeloos veel toetsen op kinderen worden afgevuurd, geeft vooralsnog weinig hoop. Wij steken onze hand uit naar organisaties om op dit vlak meer te doen. En we zullen ook niet afwachten. Door bewust en met mate te genieten van lekkernijen heb je toch af en toe een genietmomentje, maar dan binnen een gebalanceerde levensstijl.
Op die benadering willen wij inzetten om zo daadwerkelijk impact te maken in plaats van de symboolpolitiek via belastingmaatregelen te steunen.
Ik wens u een geweldig en vooral beter 2023 toe!